Gýčovo krásne pláže a tyrkysová voda, džungľa a čajové plantáže, veľryby, divoké slony a mystické chrámy. Máme ešte pokračovať vo vymenúvaní dôvodov, pre ktoré ju navštíviť?
Ak vo vás drieme kus dobrodruha, vytiahnite päty z pláže a vydajte sa objavovať skryté poklady Cejlónu. Toto sú srílanské chuťovky:
Mystická Sigyria
Celý ostrov je chránený UNESCOm a pri rozhodovaní o tom, ktoré pamiatky navštíviť to budete mať fakt ťažké. Turisti najčastejšie mieria do starobylých kráľovstiev Polonnaruwa a Annuradhapura alebo do chrámu v skale, v meste Dambulla, aby si zvečnili obrovské sochy ležiaceho či stojaceho budhu, stáročné budhistické stupy a nadýchli sa mystickej atmosféry prastarých dôb vytesaných do kameňa. Historické dedičstvo Srí Lanky ešte ani zďaleka nie je objavené a napríklad v Annuradhapure majú obyvatelia zákaz kopať vo vlastnej záhrade, lebo v minulosti už takto nevedomky odkryli alebo ukoristili vzácne archeologické nálezy. Naozajstným divom sveta je Sigyria – tajomný skalnatý masív s pozostatkami osídlenia, ktorý ako päsť na oko trčí z inak prevažne rovinatej divokej krajiny. Na jej plošine sa nachádza archeologické nálezisko palácového komplexu z 5. storočia a na skalnatom previse prekvapivo zachovalé farebné fresky.
Cesta autobusom
Na Srí Lanke môžete otestovať svoju výdrž a hranice. Vyskúšajte napríklad cestu miestnymi autobusmi, tak ako domáci. Pomaľované, šialenou rýchlosťou sa ženú aj cez dediny, dvere rozškľabené dokorán, veď klíma musí byť. Sú minimálne dvojnásobne preťažené, natlačené cestujúcimi tak, že vyzerajú ako rybacia konzerva na kolesách a majú zúfalo zodraté gumy. Takmer nezastavujú, iba pribrzdia a navzájom sa predbiehajú. Dokonca aj v ostrých zákrutách. Ba dokonca i v mestách, kde cestu križujú nevinní chodci. Tieto autobusové preteky vo vás vzbudia pocit, že nie ste v hromadnom dopravnom prostriedku, ale kdesi na kolotočoch. Na uzučkých sedadlách v radoch po dvoch a po troch sa tlačíte šiesti, do náruče vám pristane cudzie dieťa a takmer ohluchnete z vypaľovačiek ázijských disko hitov, ktoré vybľakujú z obrovských subwooferov. Ale inak je to sranda. Ak je pre vás jazda autobusom prisilnou šálkou kávy (alebo čaju, keďže sme na Srí Lanke) vyskúšajte aspoň jazdu tuk-tukom. Trojkolesová rikša je na krátkodobé vzdialenosti ako stvorená a všade je ich plno.
Výstup na Adamovu horu
Srí Lanka je miestom, kde pokoríte sami seba, keď sa odhodláte vystúpiť na posvätnú Adamovu horu, kam každoročne merajú cestu desiatky tisícov ľudí. K mystickému a posvätnému významu hory sa hlásia prakticky všetky hlavné svetové náboženstvá a výstup na vrchol hory naozaj pripomína krížovú cestu. Hlboko v noci vyrazíte zo základného tábora v Dalhousie a štveráte sa po stovkách stŕmych schodov, aby ste sa približne o dve – tri hodiny stali svedkami najúchvatnejšieho východu slnka na svete. Ak nie je hmla. V prípade výstupu na Adamovu horu platí staré známe – cesta je cieľ. Zo začiatku je tma ako v rohu, cesto osvetľujú lampáše (mimo sezóny si musíte svietiť sami baterkou), míňate stánky s čajom, občerstvením a množstvom bizarných suvenírov. Vaša ilúzia o kondičke sa na týchto „schodoch do neba” zrejme rozplynie ako tma. Pokým vy bojujete s každým krokom a nádychom, obiehajú vás rezkí miestni mládenci v šľapkách a vy zasa míňate zošúverené starenky, ktoré idú pomaličky, takmer sa až plazia a naozaj zapochybujete, či to na vrchol vôbec dajú. Dajú.
Na čaji uprostred plantáží
Čo by to bola za návštevu Srí Lanky – čajovej veľmoci – keby ste si nedopriali šálku povestného cejlónskeho čaju? A najlepšie uprostred čajových plantáží. Na celom ostrove, ešte aj na tom najzastrčenejšom mieste vám čaj naservírujú spôsobne, s konvičkou mlieka a cukrom tak, ako ich to kedysi dávno učili Briti. V oblasti Nuwara Eliya a Ella posiatej čajovníkmi, kde je niekoľko tovární na čaj, to však má ten správny šmrnc. Túto oblasť mnohí cestovatelia považujú za najpôvabnejšiu oblasť celého ostrova. A my im dávame za pravdu. Nielen, že sa tu vo vysočine trochu schladíte – môžete si užiť rozkošné mestečko Ella, malebnú prírodu a zaujímavé výlety do okolia. Božské výhľady, zvlnené kopce posiate smaragdovo zelenými čajovníkmi, ženičky s typickými vrecami, ktoré od rána do večera namáhavo zbierajú vrchné lístky čajovníka. A božský pokoj. Stavíme sa, že sa vám nebude chcieť odísť.
Zdroj: od Barbora Daxner, malyprinc.sk