Farebná inšpirácia pre návrhárov!
Maroko je pre slovenského cestovateľa neexotickou exotikou. Marrákeš, mesto, ktoré doslova pulzuje životom v uličkách mediny vás láka. Nebráňte sa.
Yves Saint Laurent, francúzska módna ikona, trhal niektoré z jeho najsmelších farebných kombinácií – tým myslíme šafran oranžovú s fialovo-purpurovou zo záhrad, nebies, a mazelike bazárov v Marrákeši. Ako partner Yvesa Saint Laurenta, Pierre Berge, povedal pre BBC v apríli – „on (Saint Laurent) povedal, že pred Marrákešom videl iba čiernu a bielu.“ Pár si tu v roku 1966 najprv kúpildom a mestský kaleidoskop žiarivých farieb prenikol do kolekcií Yvesa Saint Laurenta na väčšinu doby z jeho 40-ročnej kariéry.

V nadväznosti na úmrtie dizajnéra v roku 2008 bol jeho popol rozptýlený v Jardin Majorelle, marrákešskej záhrade kultivovanej maliarom krajiniek Jacques Majorelle v roku 1920, a odovzdanej verejnosti párom Berge a Saint Laurent v roku 1980. V susedstve sa nachádza ich najnovší marrákešsky dom, kobaltovo-modrá Villa Oasis. V blízkosti je novopostavené múzeum Yves Saint Laurenta. Je jedným z dvoch YSL múzeí (druhé je v Paríži), ktoré sa otvára na jeseň 2017 s pokladom odevov, so skicami a fotografiami.
Kedy sa vydať na cestu

V lete je ideálne počasie. Od marca do mája a od októbra do novembra sú menšie davy turistov. Začiatkom decembra sa koná Medzinárodný marrákešsky filmový festival.
Mena

„Hotovosť je kráľ“ a marockou menou je dirham (dh). Jeden americký dolár stojí asi 9 alebo 10 dh. Pri výmene dolárov požadujte dirham v minciach (1, 2, 5 a 10 dh) a bankovky s nízkou hodnotou (10 a 20 dh).